Hudba patřila odnepaměti ke každodennímu životu. Některé skladby se hrály k tanci, při jiných se hodovalo, další zněly při slavnostních okamžicích nebo jen pro radost. Lidé chodili za hudbou do kostela, divadla či do koncertní síně, anebo si ji sami zahráli a zazpívali. Domácí muzicírování zastávalo v životě hudbymilovných lidí důležité místo. Přinášelo jim nejen potěšení, ale pomáhalo jim poznat nové skladby, proniknout do jejich struktury a objevovat jejich krásu. Když pak domácí muzikanti slyšeli tyto skladby na koncertech, nebyly pro ně již něčím neznámým.

Dnes to máme s hudbou mnohem jednodušší. Stačí zapnout rozhlas nebo televizi, vybrat si CD a svou oblíbenou skladbu si pustit do sluchátek. Málokdo má čas a chuť sednout si doma ke klavíru a jenom tak pro radost si zahrát nějakou hezkou píseň či skladbu, případně se nad ní zamyslet. Je to škoda, protože mnohá díla z oblasti „vážné“ nebo „klasické“ hudby za to opravdu stojí. Někdo se možná stydí zkusit si zahrát něco „velkého“, protože je přesvědčen, že klasická hudba je určena výhradně pro koncertní síně a operní divadla a že ji mohou provozovat jenom profesionálové. Rádi bychom vám dokázali, že tomu tak vždy být nemusí. Když překonáte počáteční obavy, lépe řečeno „posvátnou bázeň“ před díly hudebních klasiků, zjistíte, že ta „dokonalá a nedosažitelná“ hudba je i ve vašem podání krásná, zajímavá, neopakovatelná a originální – a hlavně že vám a vašemu publiku také dokáže přinést radost a potěšení.

Tato knížka vám nabízí možnost přizpůsobit si námi upravené skladby podle vlastní fantazie. Jednou si je můžete zahrát vážně neboli „autenticky“, pak zase v moderním převleku. Experimentujte s instrumentací, vždyť nástroje, na které hrajete, vám k tomu dávají skvělou příležitost. Úpravy nejsou určeny pouze pro hraní ve škole, můžete si je zkusit zahrát i doma třeba jen na zobcovou flétnu a kytaru, v příležitostném triu nebo kvartetu. Právě z tohoto důvodu nejsou jednotlivé hlasy přiřazeny konkrétním nástrojům. Záleží především na vás, jak nabízené možnosti využijete. Z úvodních textů k úpravám vás nikdo zkoušet nebude, ale přečtěte si je. Přenesou vás o několik desetiletí či dokonce staletí zpátky, přesně do doby, kdy dotyčný „mistr“ své dílo komponoval. Pak se vám při hře určitě podaří vytvořit jedinečnou atmosféru. A také nemějte strach z úkolů za skladbami. Uvidíte, kolik zábavy zažijete při jejich plnění. Slovníček v závěru vám zase pomůže, kdybyste se zrovna neměli koho zeptat na nějakou nejasnost z teorie.

Ale teď už dost slov. Ať zní hudba! Věříme, že vám muzicírování přinese stejnou radost, jakou dávalo už mnoha muzikantům v minulosti. A doufáme, že vás tato knížka bude inspirovat k dalšímu hledání a objevování hudby. Takže – s chutí do hry!

Jiří Holubec, Jan Prchal